اخبار

ترانزیت ۵میلیون و ۷۷۵ هزار تن کالا، در شش ماهه ی اول سال ۹۷ از مرزهای کشور

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ، و به نقل از روابط‌عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، رضا نفیسی مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل نقل بین المللی ، این سازمان با اعلام این خبر، افزود:طی مدت گفته شده، از مجموع  حمل بار و کالاهای ترانزیت شده،۲ میلیون و ۳۱۳هزار تن را مواد نفتی،  و ۳ میلیون و ۴۶۱هزار تن را مواد غیرنفتی ، تشکیل داده‌اند. که عمده‌ترین بخش مواد غیرنفتی کالاهایی نظیر مواد سوختی، انواع پنبه ،قطعات یدکی ، محصولات کشاورزی و مواد غذایی بوده است.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی افزود: در مدت زمان یاد شده!از میان مرزهای کشور؛ بندر شهید رجایی با یک میلیون و ۶۸۱ هزار تن ، معادل ۲۹  درصد فعال‌ترین مرز در زمینه ی  ترانزیت ورود کالا به شمار می‌رود. پس از آن مرزهای پرویزخان با  ۲۴  درصد ، و باشماق با  ۱۰درصد ،  در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

نفیسی بیشترین حجم تردد و رفت و آمد  کامیون‌های حامل بار ترانزیتی را ، از مبدأ عراق به مقصد امارات اعلام کرد و افزود: بیشترین حجم مسیرهای پرتردد حمل کالا  ، از مرزهای کشور ، طی مدت مذکور از پرویزخان به بندر امام، بندر شهید رجایی به مرز باشماق ، و  از باشماق به مرز بندر امام ، بوده است.

وی تصریح کرد: در پی اقدامات و هماهنگی هایی که صورت گرفته ، از سوی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ،  با سایر سازمانهای مربوطه و برنامه‌ریزی و فعال کردن برنامه های ترانزیتی و حمل و نقلی ، با کشورهای منطقه، و همینطور  تعامل و همکاری بخش خصوصی فعال ،  در حوزه ی حمل و نقل بین‌المللی در کشور،به رغم اعمال فشار،  و محدودیت های آمریکا به برخی از کشورهای منطقه ،آمار ترانزیت ، همچنان افزایش یافته است.

نوشته شده توسط : فاطمه اسدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا