اخبار

ترانزیت ۵میلیون و ۷۷۵ هزار تن كالا، در شش ماهه ی اول سال ۹۷ از مرزهای كشور

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ، و به نقل از روابط‌عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، رضا نفیسی مدیركل دفتر ترانزیت و حمل نقل بین المللی ، این سازمان با اعلام این خبر، افزود:طی مدت گفته شده، از مجموع  حمل بار و كالاهای ترانزیت شده،۲ میلیون و ۳۱۳هزار تن را مواد نفتی،  و ۳ میلیون و ۴۶۱هزار تن را مواد غیرنفتی ، تشكیل داده‌اند. كه عمده‌ترین بخش مواد غیرنفتی كالاهایی نظیر مواد سوختی، انواع پنبه ،قطعات یدكی ، محصولات كشاورزی و مواد غذایی بوده است.

مدیركل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی افزود: در مدت زمان یاد شده!از میان مرزهای كشور؛ بندر شهید رجایی با یك میلیون و ۶۸۱ هزار تن ، معادل ۲۹  درصد فعال‌ترین مرز در زمینه ی  ترانزیت ورود كالا به شمار می‌رود. پس از آن مرزهای پرویزخان با  ۲۴  درصد ، و باشماق با  ۱۰درصد ،  در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

نفیسی بیشترین حجم تردد و رفت و آمد  كامیون‌های حامل بار ترانزیتی را ، از مبدأ عراق به مقصد امارات اعلام كرد و افزود: بیشترین حجم مسیرهای پرتردد حمل كالا  ، از مرزهای كشور ، طی مدت مذكور از پرویزخان به بندر امام، بندر شهید رجایی به مرز باشماق ، و  از باشماق به مرز بندر امام ، بوده است.

وی تصریح كرد: در پی اقدامات و هماهنگی هایی که صورت گرفته ، از سوی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ،  با سایر سازمانهای مربوطه و برنامه‌ریزی و فعال کردن برنامه های ترانزیتی و حمل و نقلی ، با كشورهای منطقه، و همینطور  تعامل و همكاری بخش خصوصی فعال ،  در حوزه ی حمل و نقل بین‌المللی در كشور،به رغم اعمال فشار،  و محدودیت های آمریكا به برخی از كشورهای منطقه ،آمار ترانزیت ، همچنان افزایش یافته است.

نوشته شده توسط : فاطمه اسدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا