اخبار

تعریف برخی از واژه ها در تشریفات گمرکی

(تشریفات گمرکی چیست 🙂

تشریفات گمرکی به تمامی کارهایی گفته می شود ، که برای ترخیص کالا ها از گمرک انجام می گیرد .در این مقاله ما شما را با بعضی از واژه های گمرکی آشنا می کنیم .

(پته ی گمرکی چیست 🙂

پته ی گمرکی به سندی گفته می شود، که برای ترخیص کالا از گمرک نیاز است . اشخاص عادّی برای حمل و نقل و ترخیص کالاهای خود که ارزش آنها تا هزار دلار می باشد، از پته ی گمرک یا پته ی مسافرتی استفاده می کنند . در این حالت دیگر نیازی به استفاده از کارت بازرگانی نمی باشد .قبلاً پته ی مسافرتی دستی نوشته می شد ، و پس از ارزیابی و دیدن کالاها ، و پرداخت عوارض گمرکی مربوط به آن،  اجازه ترخیص از گمرک برای آن کالا صادر می شد، اما این روش تغییر پیدا کرده، و مسئولین گمرک برای صادر کردن پته ی مسافرتی ابتدا اظهار کالا را به صورت کامپیوتری انجام می دهند .

یکی از سریعترین روش های ترخیص کالا از گمرک، پته ی مسافرتی می باشد ، به طوری که در مدت چند ساعت کالاها از گمرک خارج شده ودر اختیار فرد قرار می گیرد؛

دو نوع سند ترخیص کالا ، در گمرک وجود دارد که شامل :

– پروانه یا مجوّز، برای ترخیص کالاهای تجاری

– پروانه یا مجوّزی که برای کالاهی غیر تجاری صادر می شود، که به آن پته گفته می شود . برای ترخیص کالاهای غیر تجاری، از گمرک دیگر نیازی به اظهار نامه و کارت بازرگانی نمی باشد،  و با استفاده از پته می توان کالا را،  از گمرک خارج کرد .

(تفاوت بین پته ی گمرکی و پروانه در این است،  که پروانه ی گمرکی وابسته به اظهارنامه ی گمرکی می باشد،  درصورتیکه پته گمرکی وابسته به اظهار نامه ی گمرکی نمی باشد ).

(برگ سبز گمرکی چیست 🙂

شرکت هایی که در زمینه ی واردات کالا فعّالیت دارند، برای ترخیص کالای خود از گمرک، ابتدا باید با ارائه ی مدارکی مثل بارنامه ، فاکتور و غیره  پرونده تشکیل بدهند،  و با استفاده از این پرونده ، برگ سبزدریافت نمایند . برای بارگیری کالاها ، باید برگ سبز توسط کارشناسان گمرک امضاء شود، و سپس با برگه ی مربوطه به انبار مراجعه کنند ، و برای صدور بیجک اقدام نمایند . بر روی برگ سبز،توضیحاتی از قبیل : یک کد هشت رقمی مربوط به ثبت سفارش ، نام کالا ، تعداد بسته ها و نوع آنها، همچنین شماره ی مربوط به قبض انبار ، قید شده است. درپشت برگه ی گمرکی نیز مشخصاتی مانند: شماره ی بیجک ، تاریخ خروج خودرویی که کالاها توسط آن حمل می شود و غیره قید می شود.با توجه به توضیحاتی که در زمینه ی برگ سبز داده شد،می توان به صورت کلی گفت: برای خروج کالاها از گمرک ، حتما باید اقدام به تهیه ی برگ سبز گمرکی نمایید .

(مانیفست چیست 🙂

مانیفست به فهرست کامل باری که ، توسط یک وسیله ی نقلیه حمل شده گفته می شود . در داخل این فهرست که مشخّصات فرستنده ، گیرنده ، ثبت شماره ی سند حمل ، توضیحاتی در رابطه با کالا،  و مقدار آن، و تعداد بسته هایی که در آن محموله قرار دارد نوشته می شود . تعداد زیادی از کشورها از مانیفست به جای اظهارنامه نیز استفاده می کنند، یعنی مانیفست برای آنها مانند اظهار نامه عمل می کند ، و همان کارایی را دارد.

مانیفست نشان می دهد،کالاهایی که در یک کشور بارگیری شده اند، در طول مسیرحمل ، به آن محموله نه چیزی اضافه و نه چیزی از آن کم می شود . تمامی کالاهایی که از مرزها وارد منطقه ی گمرکی هر کشوری می شوند باید این سند را داشته باشند .

مانیفست باید بدون هیچ گونه خط خوردگی باشد . تمام موارد باید  به طور کامل در آن قید شود بخصوص تعداد و نوع بسته ها که مهم می باشد .برای نوشتن قبض مربوط به انبار و برگه ی ترخیص از اطلاعات موجود در مانیفست استفاده می کنند.

تیم خبری پست بار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا