اخبار

تفاوتهای پست عادی، سفارشی و پیشتاز

تفاوتهای پست عادی، سفارشی و پیشتاز

سرويس پست عادی

 اين سرویس، میتواند شامل پاکتهای نامه یا بسته باشد، که فرستندگان برروی آن‌ها تمبر چسبانده و در صندوق پستی می اندازند، يا به باجه‌های پستی تحويل می‌دهند و بسته های پستی، به ‌صورت عادی در جريان کار، مبادله و به مقصد ارسال می شوند ،و هيچگونه ثبت و ربطی برروی آنها، صورت نمی ‌گيرد.

سرويس پست سفارشی

 این سرویس،شامل واحدهای ارائه‌ دهنده ی خدمت ،از طريق باجه‌های پستی دولتی، آژانس‌های پستی ، دفاتر خدمات ارتباطی، و همچنین دفاتر پيشخوان دولت می باشد.و شامل مرسوله هایی است ، كه گرفتن آنها از فرستنده ، و حمل بار و تحويل دادن به گيرنده، در قبال صدور و اخذ رسيد صورت می پذیرد، و امكان پيگيری مرسوله،نیز وجود دارد.

 قوانين و مقررات مرتبط به این سرویس، كه اعم از قوانين و مقررات پستی؛ مقررات ممنوعات پستی؛ مقررات ممنوعات هوايی؛ مقررات گمرک ؛ قوانين و مقررات مرتبط با این خدمت است. و زمان ميانگين انجام این خدمات، كه به ازاي هر مرسوله 4 دقيقه بدون احتساب مدت سپری شده در نوبت‌، و براي هر مرسوله در داخل كشور ((درون شهری 24 الی 48 ساعت؛ ‌شهرستان‌ها 48 الی 72 ساعت؛ در خارج از كشورحداکثر 72 ساعت بعد از رسيدن به كشور مقصد))‌ در نظر گرفته شده است!

اين سرويس شامل فرآيند انجام خدمت و تكميل مدارك و فرم‌هاي خدمت كه شامل راهنماهايي براي متقاضيان است نيز مي‌شود.

 سرويس پست پیشتاز

این سرویس، شامل واحد ارائه‌ دهنده ی خدمت، که شامل باجه‌های پستی دولتی، آژانس‌های پستی،دفاتر خدمات ارتباطی، و همچنین دفاتر پيشخوان دولت می باشد. تعريف خدمت، شامل ارائه ی خدمات قبول، ارسال و توزيع مرسوله های پستی، با سريع‌ترين روش ، قوانين و مقررات مرتبط با این خدمت، از جمله قوانين و مقررات پستی، مقررات ممنوعاتی پستی، مقررات ممنوعاتی هوایی، مقررات گمرکی، و همچنين زمان ميانگين انجام خدمت، تشكيل شده است. هر مرسوله در داخل كشور (( درون شهری 12 الی24 ساعت ؛ ‌شهرستان ها 24 الي 48 ساعت؛و در خارج از كشور ((‌ با اولين پرواز 72 ساعت ،بعد از رسيدن به كشور مقصد ))‌ و در آخر نيز مدت زمان انجام كار، به ازای هر مرسوله ، 5 دقيقه بدون احتساب مدت سپری شده ی، در نوبت است.

اين سرويس نيز همانند سرويس پست سفارشی، شامل فرآيند انجام خدمت، و تكميل مدارك و فرم‌های خدمت می باشد، كه شامل راهنمایی هایی ، برای متقاضيان است.

نوشته شده توسط : فاطمه اسدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا