اخبار

تفاوتهای پست عادی، سفارشی و پیشتاز

تفاوتهای پست عادی، سفارشی و پیشتاز

سرویس پست عادی

 این سرویس، میتواند شامل پاکتهای نامه یا بسته باشد، که فرستندگان برروی آن‌ها تمبر چسبانده و در صندوق پستی می اندازند، یا به باجه‌های پستی تحویل می‌دهند و بسته های پستی، به ‌صورت عادی در جریان کار، مبادله و به مقصد ارسال می شوند ،و هیچگونه ثبت و ربطی برروی آنها، صورت نمی ‌گیرد.

سرویس پست سفارشی

 این سرویس،شامل واحدهای ارائه‌ دهنده ی خدمت ،از طریق باجه‌های پستی دولتی، آژانس‌های پستی ، دفاتر خدمات ارتباطی، و همچنین دفاتر پیشخوان دولت می باشد.و شامل مرسوله هایی است ، که گرفتن آنها از فرستنده ، و حمل بار و تحویل دادن به گیرنده، در قبال صدور و اخذ رسید صورت می پذیرد، و امکان پیگیری مرسوله،نیز وجود دارد.

 قوانین و مقررات مرتبط به این سرویس، که اعم از قوانین و مقررات پستی؛ مقررات ممنوعات پستی؛ مقررات ممنوعات هوایی؛ مقررات گمرک ؛ قوانین و مقررات مرتبط با این خدمت است. و زمان میانگین انجام این خدمات، که به ازای هر مرسوله ۴ دقیقه بدون احتساب مدت سپری شده در نوبت‌، و برای هر مرسوله در داخل کشور ((درون شهری ۲۴ الی ۴۸ ساعت؛ ‌شهرستان‌ها ۴۸ الی ۷۲ ساعت؛ در خارج از کشورحداکثر ۷۲ ساعت بعد از رسیدن به کشور مقصد))‌ در نظر گرفته شده است!

این سرویس شامل فرآیند انجام خدمت و تکمیل مدارک و فرم‌های خدمت که شامل راهنماهایی برای متقاضیان است نیز می‌شود.

 سرویس پست پیشتاز

این سرویس، شامل واحد ارائه‌ دهنده ی خدمت، که شامل باجه‌های پستی دولتی، آژانس‌های پستی،دفاتر خدمات ارتباطی، و همچنین دفاتر پیشخوان دولت می باشد. تعریف خدمت، شامل ارائه ی خدمات قبول، ارسال و توزیع مرسوله های پستی، با سریع‌ترین روش ، قوانین و مقررات مرتبط با این خدمت، از جمله قوانین و مقررات پستی، مقررات ممنوعاتی پستی، مقررات ممنوعاتی هوایی، مقررات گمرکی، و همچنین زمان میانگین انجام خدمت، تشکیل شده است. هر مرسوله در داخل کشور (( درون شهری ۱۲ الی۲۴ ساعت ؛ ‌شهرستان ها ۲۴ الی ۴۸ ساعت؛و در خارج از کشور ((‌ با اولین پرواز ۷۲ ساعت ،بعد از رسیدن به کشور مقصد ))‌ و در آخر نیز مدت زمان انجام کار، به ازای هر مرسوله ، ۵ دقیقه بدون احتساب مدت سپری شده ی، در نوبت است.

این سرویس نیز همانند سرویس پست سفارشی، شامل فرآیند انجام خدمت، و تکمیل مدارک و فرم‌های خدمت می باشد، که شامل راهنمایی هایی ، برای متقاضیان است.

نوشته شده توسط : فاطمه اسدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا