فناوری

فناوری پستکس و دیفرگ کردن قوای لجستیکی کشور

(Defragment) یا به طور اختصاری دیفرگ کردن به معنای یک پارچه سازی است. واژه ای که برای متخصصین علم رایانه نام آشنا بوده و بیشترین کاربرد را نیز در حوزه علوم کامپیوتری دارد. اما با تأسی از بار معنایی این لغت، می‌توان به جهت تقریب ذهن برای توضیح خدمات فناورانه پستکس در حوزه پست لجستیک، از این اصطلاح وام گرفته و فناوری پستکس را در بیانی کوتاه دیفرگ کردن قوای لجستیکی کشور توصیف کرد.

فناوری پستکس

توزیع کاتوره ای خدمات لجستیکی

با نگاهی اجمالی به استعداد لجستیکی کشور در صنعت پست و نیز تراکم جمعیت در سطح کشور، می‌توان دریافت که توزیع خدمات لجستیکی در کشور توزیعی کاتوره ای است. عدم همپوشانی صحیح در ارائه خدمات، معدل رضایتمندی مشتریان در سطح کشور را کاهش داده است. به منظور آمایش و توزیع عادلانه خدمات پستی در مختصات جغرافیایی کشور، فناوری پستکس به مانند دیفرگ کردن حافظه رایانه، با دسته بندی و یک پارچه سازی خدمات فعالین این حوزه، در راستای افزایش راندمان پستی، خدمات شایانی عرضه داشته که در ادامه به آن می‌پردازیم.

تامین سفارش برای کوریرها از طریق شفاف سازی

این یک واقعیت است که پستکس نه تنها رقیبی برای کوریر سرویس ها نیست، بلکه فناوری پستکس، با ارائه خدمات کوریرها به صورت تفکیک شده، به استعداد: قیمت، سرعت و پتانسیل های حمل و نقلی، در خلال آگاه سازی مشتریان امکان انتخاب بهترین سرویس را نیز متناسب با نیاز مشتری فراهم می‌کند.

در سامانه پستکس، تمام سرویس های پستی، فارغ از بزرگ یا کوچک بودن، نوپا یا قدیمی بودن، دولتی یا خصوصی بودن، به صورت کاملا عادلانه و برابر، به مشتری ارائه می‌شوند، و تنها وجه تمایز آنها در کیفیت سرویس دهی خودشان خواهد بود. این روند به افزایش ثبت سفارشات برای کوریرها و افزایش رضایتمندی مشتریان می‌انجامد.

فناوری پستکس در خدمت آنلاین شاپ ها

یکی از خدمات فناوری پستکس برای کسب و کارهای آنلاین، سرویس شاپکس است. در این سرویس علاوه بر ارائه خدمات لجستیکی به صورت درب تا درب برای آنلاین شاپ ها، خدماتی از قبیل انبارداری، گزارشات سیستمی و نیز سرویس API نیز ارائه می‌شود. خدمات مذکور موجب کاهش هزینه های CAC یا همان جذب مشتری برای شرکت های آنلاین و در راس آن شرکت های اینستاگرامی می‌شود. تجمیع و یکپارچه سازی زیرساخت های لجستیکی و انبارداری از دیگر فواید سرویس شاپکش است.

پست سرد و خلق بازارهای جدید

پستکس در مقام هولدینگی فناور، در راستای تامین رفاه هر چه بیشتر مشتریان خود، سرویس پست سرد را به عنوان مهم ترین فناوری پستکس ارائه کرده است. همانطور که از نام آن برمی‌آید، پست سرد امکان حمل و نقل اقلام فاسد شدنی مانند غذا، دارو، سرم و نمونه های آزمایشگاهی و حتی اندام های حیاتی را فراهم کرده است.

با استفاده از سرویس پست سرد، امکان ارسال مواد غذایی از هر نقطه کشور به نقطه دیگر میسر است. این فناوری پستکس به کشاورزان و تولید کنندگان محصولات غذایی اجازه می‌دهد که بازار محصولات خود را بسیار فراتر از منطقه خود جست و جو کنند.

افق دید پستکس در سپهر اقتصاد ایران

در حال حاضر تعداد مراسلات در لجستیک خرده فروشی کشور، حدود 6 میلیارد مرسوله در سال است و 300 شرکت پستی با ساختارهای مختلف در آن فعالیت دارند. شرکت ملی پست به عنوان بزرگترین بازیگر بازار صنعت پست کشور 7 درصد از بازار را در اختیار دارد. مابقی شرکت ها نیز به همراه شرکت ملی پست تنها  30 در صد از این بازار را در اختیار دارند.

پستکس مفتخر است که تا به امروز نزدیک به 311هزار مشتری را جذب کرده و دسترسی22 میلیون ایرانی نیز برای استفاده از خدمات پستکس فراهم شده است. پستکس همچنین در نظر دارد تا سال 1403 نیم درصد از سهم بازار را در اختیار گرفته و به جایگاه 40 هزار مرسوله در روز دست پیدا کند.


لینک مقاله:
ایسنا

نوشته های مشابه

۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا