پست

لفاف بندی مرسولات پستی

یکی از متداول ترین روشن های ارسال محصول از طریق شرکت های پستی مباشد. موردی که در ارسال مرسولات پستی حائذ اهمیت هست بسته بندی یا لفاف بندی مرسولات پستی است

برای این امر نیاز هست به ابزار های لفاف بندی مرسولات پستی آشنا شوید و بدانید برای رسیدن محموله با اطمینان و ضمانت به مقصد باید، برچسب گیرنده فرستنده پستی بر روی بسته نصب باشد. در غیر اینصورت ممکن است محموله در مسیر گم شده و از دسترس و رهگیری خارج گردد.

انواع پست و وظیفه آن

امروزه شرکت های زیادی از جمله شرکت های ارائه دهنده خدمات پستی می باشند. پستکس به عنوان هاب پستی این امکان را به شما عزیزان میدهد موقع ثبت سفارش مرسوله خود انتخاب کنید از چه شرکتی مخواهند مرسوله خود را ارسال کنند و با استفاده از سیستم محاسبه قیمت میتوانند با وارد کردن وزن و ارتفاع مرسوله خود قیمت حدودی ارسال کالا را مشخص کنند. در ادامه به انواع تجهیزات لفاف بندی اشاره میکنیم.

برچسب گیرنده فرستنده

برای ارسال یک نامه یا یک بسته پستی به مقصد مشخص باید، آدرس فرستنده و گیرنده مشخص باشد. برای جلوگیری از بروز هرگونه مفقودی در بسته های پستی، از مهم ترین ابزار ارسال مرسوله های پستی ، یعنی همان برچسب فرستنده گیرنده پستی استفاده می شود. در این بخش کلیه مشخصات مهم فرستنده و گیرنده بر روی محموله درج می شود، و به راحتی مامور پستی آن را به دست گیرنده می رساند.

لفاف بندی مرسولات پستی
لفاف بندی مرسولات پستی

تسمه 10 میل

برای بسته بندی صحیح و محکم بسته های ارسالی در پست، از تسمه 10 میل استفاده می شود. این تسمه های پلاستیکی بسیار محکم بوده و با پیچیده شدن بر دور کارتن های پستی، مانع از هم گسیختگی آن شده و بسته را به سلامت به مقصد می رساند. این تسمه در تمامی شرکت های غذایی و صنعتی و هر شرکتی برای بسته بندی اصولی اجناس و کارتن ها مورد مصرف قرار می گیرد. دستگاه های مجهز اتوماتیک و دستی با استفاده از این نوارهای پلاستیکی به صورت محکم کار دور پیچی و بسته بندی کارتن ها را انجام می دهند. تسمه 10 میل یکی از ضروری ترین ابزار ارسال مرسوله های پستی با بسته بندی محکم و ایمنی بالا در شرکت های پستی میباشد.

لفاف بندی مرسولات پستی
لفاف بندی مرسولات پستی

کاربرد آب چسب در بسته های پستی

آب چسب یکی از پرکاربردترین تجهیزات می باشد. آب چسب، رول های کاغذی به رنگ های قهوه ای و سفید است که یک طرف آن با چسب خشک پوشیده شده است. قسمت براق از رول های کاغذی آب چسب، قسمتی است که باید روی کاغذ یا کارتن و بسته های پستی بچسبد. این ابزار ارسال مرسوله های پستی، در سایز و ابعاد متفاوت وجود دارد.

لفاف بندی مرسولات پستی
لفاف بندی مرسولات پستی

کار ریبون در بسته بندی های پستی

ریبون 750*6

بسیار پیش آمده که بر روی بسته های پستی، لیبل ها و برچسب هایی دیده اید که مشخصاتی بر روی آن درج شده است. لازم به ذکر است ریبون ماده ای که نوشته ها و طرح هایی را بر روی لیبل ها چاپ می اندازد. ریبون ها رول های پلاستیکی تشکیل شده از جوهر هستند که با حرارت بر روی لیبل ها چاپ می افتند. این ریبون ها در دستگاه های چاپ قرار گرفته و با حرارت طرح مورد نظر را با کیفیت بالا بر روی کاغذ، لیبل یا پارچه و جنس های پی وی سی چاپ می کنند. البته که برای گرفتن نتیجه مطلوب از ریبون ها که از رایج ترین و لازم ترین ابزار ارسال مرسوله های پستی هستند، باید متناسب با جنس چیزی که قرار است چاپ روی آن انجام گیرد، ریبون انتخاب گردد.

سوزن منگنه دوخت یکی از مهمترین ها در لفاف بندی مرسولات پستی

دستگاه منگنه با نام دیگر دستگاه دوخت، به صورت دستی، و نیمه اتوماتیک و اتوماتیک در صنایع و مصارف خانگی و شرکتی وجود دارد. این دستگاه برای کار کردن به سوزن منگنه دوخت نیاز دارد که با توجه به سایز دستگاه این سوزن تهیه شده و مورد مصرف قرار می گیرد. برای وصل کردن و چسباندن دو قطعه کاغذ یا کارتن به هم از سوزن منگنه دوخت و دستگاه منگنه استفاده می شود. دو جنس پر مصرف این سوزن ها، مسی و جنس گالوانیزه می باشد.

دستگاه های الصاق کاغذ، کوچک و دستی بوده و برای منگنه کارتن های بسته بندی از ماشین های دوخت یا منگنه در سایز بزرگتر استفاده می کنند. بسته به سایز سوزن و ارتفاع بخش 90 درجه آن می توان متوجه قدرت آن در الصاق تعداد برگ ها یا ضخامت کارتن مد نظر ، شد. در شرکت های پستی منگنه و منگنه کوب یکی از ضروری ترین ابزار ارسال مرسوله های پستی و از تجهیزات لازم و سریع برای بسته بندی محسوب می شود.

لیبل

با توجه به دستگاه هایی که در شرکت های پست و استاندارد ابزار ارسال مرسوله های پستی، سایز لیبل های پستی مشخص بوده و سایز لیبل های 50 در 55 به نام لیبل های پستی معروف شده است. لیبل ها برچسب هایی از جنس کاغذ هستند که بر روی مرسوله های پستی چسبیده و هر آنچه لازم است بر روی آنها درج شود با ریبون های مخصوص چاپ می شود.

نوشته های مشابه

۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا