اخبار

مالیات بر ارزش افزوده در حمل و نقل ریلی حذف شد

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم،  سعید رسولی اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه با توجه به تأکید مقام معظم رهبری در اجرای سیاست‌های بند 24 و 25 مبنی بر توسعه حمل‌ونقل ریلی دولت اهتمام داشت احکامی را به مجلس پیشنهاد کند مجلس نیز ضمن رسیدگی به این احکام، بندهایی را افزود.

وی با بیان این‌که یکی از این احکام محاسبه مالیات بر ارزش‌افزوده بر مبنی نرخ صفر در حمل‌ونقل ریلی بود که به تصویب رسید، افزود: از زمان اجرایی شدن برنامه ششم توسعه اختلاف‌نظری میان سازمان امور مالیاتی و شرکت راه‌آهن وجود داشت اما طی جلسات متعددی که با حضور رئیس این سازمان برگزار و بحث‌هایی که در کمیسیون‌های مجلس درگرفت همچنین براساس تکلیف قانونی از معاون حقوقی رئیس‌جمهوری درخواست شد که به این موضوع رسیدگی کند.

عضوهیئت‌مدیره شرکت راه‌آهن افزود: با حضور مسئولان شرکت راه‌آهن، نمایندگان بخش غیردولتی و مسئولان امور مالیاتی جلسات کارشناسی برگزار و هفته گذشته رأی معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری در این زمینه صادر و ابلاغ شد.

وی ادامه داد: معاونت حقوقی در ابلاغیه خود به‌طور صریح و روشن اعلام کرده که ابهامی در خصوص محاسبه مالیات بر ارزش‌افزوده برای حمل‌ونقل ریلی با نرخ صفر وجود ندارد و شامل خدمات ریلی در بخش بار و مسافر می‌شود.

رسولی بابیان اینکه پرداختی‌های مالیات بر ارزش‌افزوده در حمل‌ونقل ریلی قابل‌استرداد است گفت: با اجرای این قانون 9 درصد مالیات بر ارزش‌افزوده به‌طورکلی از سبد هزینه خدمات دهندگان حمل‌ونقل ریلی کاسته شده که این امر موجب نزدیک شدن به مزیت رقابتی ریل می‌شود.

وی یادآور شد: ریل و جاده با یکدیگر هیچ‌گونه رقابت منفی ندارند بلکه عقلانی است برای حمل‌ونقل کالا و مسافر از ظرفیت‌های ریلی استفاده کرده و حمل‌ونقلجاده‌ایدرجایی که امکان حضور ریل وجود ندارد مورداستفاده قرار گیرد لذا قرار نیست هیچ‌یک از این شقوق حمل‌ونقل حذف شوند بلکه مکمل یکدیگر هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا