پستمجلات

نرخ ­گذاری خدمات پستی برای مرسولات تجارت الکترونیک

مدل­ های نرخ ­گذاری خدمات پستی برای مرسولات تجارت الکترونیک

بازار خریدهای آنلاین طی دو دهه گذشته همواره و با شیب افزایشی زیادی رشد داشته است. اما همه­ گیری ویروس کرونا طی دو سال گذشته، تقریباً در همه کشورهای جهان، سرعت این رشد را به صورت تصاعدی و به طرز چشمگیری افزایش یافته است. , و تاثیر زیادی بر نرخ ­گذاری خدمات پستی گذاشته است.

طبیعتاً ابعاد مختلف تجارت الکترونیک، از این موضوع متاثر بوده. و روال­ها و الگوهای جدیدی را ایجاد کرده است. از یک سو ترکیب محتواهای عرضه شده در تجارت الکترونیک، عملاً به حوزه کالاهای اساسی و حتی زودمصرف که معمولاً نیازمند عملیات ویژه برای ارسال و توزیع می باشند تغییر کرده است. و از سوی دیگر روش­های انبارش، بسته­ بندی، ارسال و توزیع مرسولات این بازار، به صورت مستمر، متناسب با نیاز و تقاضای مشتریان بهینه سازی می­شوند.

موضوع قیمت ­گذاری، همواره و تقریباً در همه صنایع و بازارها، یکی از مسائل مهم و کلیدی مورد توجه مشتریان و موضوعات اثرگذار بر تصمیم خرید آن­هاست. در بازارهای سنتی که مردم برای خرید کالای مورد نیاز خود به فروشگاه­های فیزیکی مراجعه می­کنند. مشتریان معمولاً هزینه­ های رفت و آمد خود را در نظر نمی­گیرند .و به لحاظ ذهنی هزینه را صرفاً معطوف به بهای کالا می­پندارند. در حالی که در بازار تجارت الکترونیک، موضوع هزینه حمل و نقل و تحویل کالا، از جمله مسائل مهم و اثرگذار بر تصمیم خرید مشتریان است.از این رو نرخ ­گذاری خدمات ارسال و توزیع کالای تجارت الکترونیکی اهمیت بالایی دارد.

ساختارهای مختلفی برای نرخ گذاری ارسال و توزیع مرسولات تجارت الکترونیکی، از سوی شرکت های پستی و حمل و نقل ارائه می گردد. در ادامه پنج مدل پرکاربرد از شیوه­های نرخ گذاری خدمات و سرویس های پستی و حمل و نقل تجارت الکترونیک معرفی شده و سعی می­شود به طور ساده این روش­ها تبیین شوند:

 نرخ ­گذاری خدمات پستی برای مرسولات تجارت الکترونیک

حمل و نقل با نرخ ثابت

اصطلاح «حمل و نقل با کرایه ثابت» به این موضوع اشاره دارد که از مشتریان، صرف­ نظر از آنچه که سفارش می­دهند، بابت هزینه های پستی، کرایه ثابتی دریافت گردد. مثلا شرکتBittermilk  بابت ارسال سفارشات به مشتریان، بدون توجه به نوع سفارش، صرفاً کرایه پستی 8 دلاری از آنان دریافت می کند. برخی از فروشگاه های اینترنتی، مدل هزینه های پستی با کرایه ثابت چندگانه را با شرایط مختلفی ارائه میدهند. برای مثال محدوده های مشخصی از ارزش سفارشات، محدوده وزن، ابعاد و یا سایر پارامترهای مدنظرشان.

در واقع بر اساس رده وزنی، ابعاد و ارزش محتوای سفارشات، چند هزینه پستی ثابت محاسبه کرده و برای گروه­های مرسولات به صورت ثابت دریافت می­کنند. لازم است فراموش نکنید اگر سرویس حمل و نقل با نرخ ثابت ارائه می‌دهید، حتماً مطمئن شوید که میانگین هزینه حمل و نقل را در نظر گرفته‌اید.

کرایه پستی بر اساس بعد مسافت و زمان واقعی حمل

اگر شما مدیر یک فروشگاه اینترنتی هستید، می‌توانید در زمان تسویه‌حساب، نرخ‌های پستی را بر اساس زمان واقعی حمل محاسبه و به مشتری ارائه دهید. این گزینه به شما امکان می­دهد نرخ واقعی حمل و نقل هر سفارش را بر اساس موقعیت مکانی گیرنده و خدمات جانبی تحویل محاسبه کنید . انجام این کار شفافیت کامل و آزادی انتخاب را برای مشتریان، ایجاد می­نماید. این موضوع می­تواند از طریق گرفتن API شرکت­های پستی برای محاسبه هزینه ­­های ارسال، به صورت برخط هزینه را محاسبه و به مشتری پیشنهاد نماید.

ارسال رایگان

بسیاری از فروشگاه های اینترتی به منظور ایجاد وفاداری در مشتریان خود، حمل و نقل رایگان ارائه می دهند. دو راه اصلی برای ارائه سرویس حمل و نقل رایگان و سودآوری وجود دارد:

اول اینکه برای پوشش هزینه­ های حمل و نقل، قیمت محصول خود را افزایش دهید.

دوم اینکه از مشتریان خود بخواهید برای اینکه از امتیاز ارسال رایگان برخوردار شوند. باید ارزش سفارشات خریداری شده (مبلغ سبدخریدشان) به یک حداقل قیمت تعیین شده ای برسد. این گزینه می تواند خریداران را ترغیب کند تا بیشتر از آنچه که در نظر داشتند، خرید نمایند. به عنوان مثال در شرکت­ های تجارت الکترونیک داخلی، دیجیکالا سرویس ارسال رایگان را صرفاً برای سفارشات بیش از 400 هزار تومان ارائه میدهد.

 نرخ ­گذاری خدمات پستی برای مرسولات تجارت الکترونیک

کرایه پستی توزیع سریع

ارائه نرخ‌های تحویل سریع، از جمله تحویل همان روز یا روز بعد. به شما این امکان را می‌دهد تا خواسته‌های مشتریانی را که به خرید خود نیاز دارند را سریع برآورده کنید. بنابراین، ایده خوبی است که حمل و نقل سریع را ارائه دهید. حتی اگر هزینه بیشتری برای آن بپردازید.

تحویل محلی

بسیاری از کسب و کارها، نرخ­های تحویل تجارت الکترونیکی ویژه ای را برای خریداران محلی در محدوده مشخصی از منطقه جغرافیایی ارائه می دهند. این مورد نیز می تواند راهی مناسب برای ایجاد وفاداری مشتریان و جذابیت برای مصرف کنندگان آگاهی باشد که مشتاق  هستند تا از مشاغل محلی حمایت کنند.

نرخ ­گذاری خدمات پستی برای مرسولات تجارت الکترونیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا