کاربردی

پست بیولوژیک (بیو پست) و آشنایی با تجهیزات آن

پست بیولوژیک و پست سرد، خدمتی جدید از پستکس است که با نام بیو پستکس ارائه می‌شود. این سرویس که مخصوص حمل نمونه های عفونی-آزمایشگاهی و مواد شیمیایی است، طی ۲۴ الی ۳۶ ساعت در تمامی نقاط کشور توزیع می‌شود. به طوری که جمع آوران و مرسولات همراه در سلامت کامل خواهند بود.

پست بیولوژیک

حمل نمونه های آزمایشگاهی مانند نمونه های خونی یا عفونی و نیز مواد شیمیایی، همواره یکی از چالش برانگیزترین موارد حمل و نقل در دنیای لجستیک بوده است. در پست بیولوژیک ،علاوه بر حفظ کیفیت محموله، موارد مهمتری مانند سلامت مامورین ارسال و نیز مرسولات همراه نیز مطرح است.

کوچکترین سهل انگاری در این جابه‌جایی ها می‌تواند آسیب های جدی را در پی داشته باشد. لذا برای حفظ ایمنی، در پست بیولوژیک از ابزارهای تخصصی استفاده میشود که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

بیو پست

کول باکس

کول‌باکس ابزاری است که با بهره‌گیری از تکنولوژی زنجیره سرد (Cold Chain Technology) نگهداری انواع دارو و واکسن، خون و مشتقات آن و به طور کلی تمامی مواد حساس به دما را در شرایط ایده آل فراهم می‌سازد.
کول‌باکس‌ها در سایز های مختلف، برای ابعاد متفاوت بلوک یخ ساخته شده‌اند. بدنه کول باکس از پلي‌اتيلن ساخته شده‌ و جنس عايق درون آن پلي‌استايرن انبساطي است که ضخامت متوسط بدنه آنها ۲۵ ميلي‌متر مي‌باشد.

پست بیولوژیک

نگهدارنده بیوجار

بیوجار برای تامین امنیت در انتقال هوایی، دریایی، ریلی و زمینی انواع نمونه‌های آزمایشگاه و پزشکی، انواع لوله‌های آزمایشگاهی، نمونه‌های پاتولوژی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.
استراکچر محکم، مقاومت بدنه و تحمل فشار ۱٫۵ اتمسفر این ظرف، باعث شده تا تغییرات فشار محیط بر روی مرسوله آن تاثیر نگذارد و نمونه‌ها به صورت هوایی نیز حمل شوند. مضاف بر این، درب این ظرف به صورت پیچی، با رزوه معکوس دارای واشر از جنس EPDM است و کاملاً آب‌بندی (مقاوم در برابر نفوذ و نشت) شده است تا در مراحل مختلف حمل و نقل، نمونه، از هرگونه گزندی مصون بوده و به هیچ عنوان نشتی صورت نگیرد.

بسته بندی در بیوجار

در انتقال موارد حساس به دما با بیوجار، می‌توان از کول باکس به همراه یخ خشک استفاده کرد. (از ریختن یخ به درون ظرف خودداری نمایید.) جنس متریال بدنه و درب این ظرف از پلی پروپیلن است و کاملاً قابل اتوکلاو می باشد. . جنس نگهدارنده های داخلی EPE (پلی اتیلن منبسط شده) است.

پست بیولوژیک

ظرف حمل نمونه پاتولوژی

براي حمل انواع بافت و نمونه در مسافت‌هاي طولاني از ظرف حمل نمونه پاتولوژی استفاده می‌شود. در این ظرف مي‌توان نمونه‌ها را به تنهايي و يا با لوله قرار داد. این باکس در برابر تغییرات فشار اتمسفر مقاوم و مناسب برای تمامی اشکال حمل و نقل، از جمله حمل و نقل هوایی است. . وجود درب پیچی از جنس EPDM مانع هرگونه نشتی در این ظرف میشود. ظرف حمل نمونه پاتولوژی، قابل اتوکلاو و فريز کردن بوده و در برابر اسيدها و حلال‌هاي رايج آزمايشگاهي مقاوم است.

پست بیولوژیک

لاباکس

نمونه های پزشکی از جمله نمونه های خونی و عفونی، می‌توانند به شدت خطرزا باشند، لذا جابجایی این مرسولات می‌بایست تحت پروتکل های خاصی انجام گیرد . در حمل و نقل این مرسوله ها حفظ تمامیت و کیفیت آن و جلوگیری از آلوده شدن محیط بسیار حایز اهمیت است.

از جمله عوامل نشتی و آلودگی محیط در حمل و جابه‌جایی مواد عفونی، نبود ابزار و ادوات تخصصی و آموزش ماموران انتقال است. به همین دلیل کشورها و نهادهای بین‌المللی برای حمل هوایی، زمینی، ریلی و دریایی نمونه‌ها قوانین متعددی وضع نموده‌اند.

قوانین IATA دربیو پست


مطابق با قوانین IATA در حمل هوایی، تمامی مواد مشمول UN3373، بایستی مواد در ظروف ویژه‌ای حمل شوند. این ظروف باید دارای بسته اولیه، بسته‌بندی ضدنشت ثانویه و بسته بیرونی بادوام باشند.
ظرف حمل نمونه لاباکس (LA.BOX)، محصولی ایده‌آل مطابق با استانداردهای IATA برای پست بیولوژیک است. امکان حمل ایمن و آسان نمونه‌ها، بسته‌بندی دولایه و ضد نشت، رک نگهدارنده از جنس فوم از جمله مزایای ظرف حمل لاباکس می‌باشد.

ویژگی ها:

 • تعادل بالا در حالت باز
 • محفظه شفاف داخلی با امکان مشاهده لوله ها
 • امکان استفاده از فضای داخلی درب برای قراردهی موقت لوله ها
 • مطابق با استانداردها و قوانین بین المللی
  – بسته بندی ۳ لایه نمونه
  – بدنه ی مقاوم از جنس پلی پروپیلن
  – دارای درب ثانویه ضد نشت از جنس پلی کربنات با واشر ازجنس PVC
  – دارای زبانه محافظ قفل درب ثانویه جهت جلوگیری از بازشدن سهوی درب
بیو پست

کیف یونیورسال

کیف‌های یونیورسال ، یکی از وسایل پر استفاده در جابجایی نمونه های آزمایشگاهی و پزشکی است. جنس این کیف ها از پلی‌پروپیلن است، هیچ قطعه فلزی در آنها وجود ندارد و با وجود سبکی، دارای بدنه مقاوم می‌باشند.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. اگر از این بسته بندی ها برای ارسال نمونه ها به این شکل انجام بشه که عالیه

 2. خیلی عالیه اگر پستکس این خدمت رو ارائه بده واقعا کمک خیلی بزرگی هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا