فناوری

کانتینرهای هوشمند

دسته ای از کانتینر ها تحت عنوان کانتینرهای هوشمند در تدارکات و حمل ونقل استفاده می‎شوند. این کانتینرها با بهره‌گیری از فناوری اینترنت اشیاء، و یکپارچه سازی سنسورها، ردیابی و صفحات GPS خورشیدی کار می‌کنند. این کانتینرها برای کنترل لحظه ای مرسوله و گزارش فاکتور هایی مانند دما طراحی شده‌، و در صورت بروز هرگونه مشکل اپراتور مربوطه را باخبر میکنند. محموله این کانتینرها دارای پرونده دیجیتالی هستند که اطلاعات حمل و نقل به صورت خودکار در آن ثبت می‌شود. از این طریق مشتری از اطلاعات به اشتراک گذاشته شده برای پیش بینی بهتر زمان ورود به بنادر و تخلیه بهینه کانتینرها استفاده میکند.

کانتینرهای هوشمند

ساز و کار کانتینرهای هوشمند

برخی از کانتینرهای هوشمند برای تامین انرژی خود بابت فعالیت هایی مانند کنترل دما، از انرژی خورشیدی استفاده میکنند. بدین جهت در قسمت بیرونی کانتینرها یک پنل خورشیدی نصب شده است.

ردیابی دستی کانتینرها و تعیین زمان ورود آنها به بنادر، دقیق نبوده و باعث ترافیک و تاخیر در عملیات زنجیره تامین می‌شود. مضاف بر این ، جمع آوری داده ها بسیار پرهزینه، با ضریب خطای بالا و معیوب است و می تواند مورد سوءاستفاده قرار بگیرد.

کانتینرهای هوشمند با ارسال دقیق و خودکار اطلاعات سفر و نیز مختصات محموله برای اپراتورهای بنادر، آنهارا در مدیریت و برنامه ریزی جهت بهبود عملیات تخلیه و ارجاع به زنجیره تامین یاری می‌کنند.

الزامات زنجیره تأمین

در گذشته کانتینرهای یخچال دار صرفا دما را در ابتدای مسیر اندازه گیری میکردند. این کانتینرها برای ارسال دارو و غذاهای فاسدشدنی استفاده میشد.

کانتینرهای هوشمند با امکان کنترل دما در طول مسیر به اپراتورها اجازه میدهند که با تغییر شرایط اقلیمی در طول سفر دمای آنها را متناسب با اقتضای بار تغییر دهند. داده های ارسالی توسط کانتینر میتواند به اپراتورها اطمینان دهد که در طول مسیر دما تغییر نکرده است.. این کانتینرها همچنین میتوانند با استفاده از سنسور ها ، حرکت های نزدیک را تشخیص داده و سیستم های امنیتی را فعال کنند.

تخلیه کانتینرها

یکی از مشکلات کانتینرهای سنتی در تخلیه بار، تحویل به ورودی های اشتباه یا گاها رها سازی در بنادر بود. این موضوع ماه‌ها پس از اتفاق مشخص می شد. کانتینرهای هوشمند با ارسال لحظه ای اطلاعات به اپراتورها عملا امکان بروز چنین مشکلاتی را به صفر رسانده اند.

با توجه به پیشرفت قابل ملاحظه بنادر مدرن و کشتی های هوشمند، این امکان وجود دارد که با طراحی کانتینرهای هوشمند خود کششی، در آینده ای نه چندان دور، ارسال بار از مقصد تا مبداء به صورت خودکار و با کمترین احتمال خطا انجام گیرد.

مزایای کانتینرهای هوشمند

بهبود کارایی و کاهش هزینه ها

با هوشمند سازی کانتینرها و تجمیع اطلاعات حمل و نقل، زمان مورد نیاز برای این فرآیند کاهش یافته و هزینه اتلاف وقت به حداقل خواهد رسید.

همچنین با کاهش احتمال تخریب یا تضییع محموله ها طی سفر، ضرر و زیان به مقدار قابل توجهی کاهش می‌یابد.

هوشمند سازی کانتینرها در افزایش طول عمر مفید آنها نیز موثر است. وبدین ترتیب، با افزایش کارایی زیرساخت های نقل و انتقال در بسیاری از هزینه ها میتوان صرفه جویی کرد.

معایب کانتینرهای هوشمند

ریسک اجرا

با توجه به فولادی بودن کانتینرها و نیز قرار گرفتن آنها در عمق کشتی ممکن است انتقال اطلاعات به اپراتورها پس از شروع سفر دچار اخلال شود.

برای حل این مشکل می‌بایست امکانات و زیرساخت های ارتباطی را ارتقا داد.

ریسک اجتماعی

استفاده از کانتینرهای هوشمند می‌تواند منجر به تعدیل نیرو ی کار شده و بسیاری از پست های اجرایی بلا استفاده شوند.

 راه حل: هر چند این رخداد تا حدی اجتناب ناپذیر است لیکن با آموزش مهارت های مقتضی می‌توان به ارتقا سطح دانش کارمندان کمک کرد.

ریسک ایمنی و امنیت

از آنجایی که اطلاعات مربوط به کانتینرهای هوشمند بر بستر اینترنت منتقل می‌شوند، احتمال هک و سرقت این اطلاعات وجود دارد.

راه حل: ارتقا سطح امنیت شبکه و مقابله با حملات سایبری می‌تواند احتمال بروز چنین مشکلاتی را تا حد زیادی کاهش دهد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا