آموزش های کاربردی

کرونا و خودآزمایی در خانه

کاربر محترم این مقاله صرفا برای آگاهی شماست و منبع آن سایت بهداشت جهانی میباشد. لطفا پس از مطالعه دقیق مقاله تست آنلاین کرونا را در انتهای همین صفحه انجام دهید.

وجود ویروس کرونا را چگونه آزمایش می کنند؟

راه آزمایش این ویروس از طریق مخاط ، ترشحات بینی، خون و پلاسمای بدن انسان می باشد این ویروس دستگاه تنفسی انسان را درگیر میکند. این ویروس بین انسان و حیوان مشترک است و یک ویروس معمولی است که می تواند در  بین انسان ها پخش شود و موجبات آسیب جدی را برای انسان فراهم می کند.

متاسفانه در برخی از مواقع این ویروس که حیوانات را بیمار می‌کند در بدن حیوانات دچار جهش ژنتیکی شده به نوع جهش یافته این ویروس تبدیل می شود این ویروس جهش یافته می تواند مشکلات جدی را برای انسان ایجاد کند و موجب ذات‌الریه شود. ذات الریه موجب جمع شدن آب در ریه ها شده و درنهایت می‌تواند بیمار مبتلا شده را از پا درآورد.

 تاکنون سه نوع خطرناک این ویروس شناسایی شده است:

 نوع اول سارس این ویروس اولین بار در سال ۲۰۰۲ در چین شناسایی شد که با کمک جهانی جلوی پخش این ویروس گرفته شد و از سال ۲۰۰۴ تاکنون هیچ موردی از آن گزارش نشده است.

 نوع دوم مرس اولین بار در عربستان سعودی در سال ۲۰۱۲ شناسایی شده و در ۲۷ کشور جهان پخش شده است و مدیریت جهانی جلوی این ویروس نیز گرفته شده است.

 نوع سوم کرونا معروف به کوید-۱۹ این ویروس در سال ۲۰۱۹ دروهان چین شناسایی شده است که تاکنون کشورهای زیادی را درگیر کرده و تا این لحظه جلوی پخش این ویروس گرفته نشده است.

 چرا آزمایش و تست کرونا لازم است

 برای جلوگیری از پخش شدن ویروس و شناسایی کسانی که احتمال انتقال این ویروس به آنها وجود دارد این آزمایش لازم است.

اما توجه داشته باشید که با توجه به محدودیت منابع کشورها در زمینه آزمایش امکان تست و آزمایش فیزیکی آن برای همه مقدور نیست و با مطالعه این مقاله چنانچه نیازمند آزمایش بودید ابتدا آزمایش آنلاین را انجام دهید و درصورت توصیه آزمایش آنلاین به مراکز درمانی  شهر خود مراجعه کنید.

 چه کسانی در اولویت این آزمایش هستند

 کسانی که نشانه های عفونت تنفسی را دارند و کسانی که به مناطق درگیر ویروس سفر کرده اند یا در معرض افراد مبتلا به این بیماری قرار گرفته‌اند.

 نشانه های این ویروس کدامند

 تب

 سرفه خشک

 تنگی نفس

 گلو درد

 سردرد

 اگر مطمئن شدید که هر سه عامل تب سرفه و تنگی نفس را با هم دارید اینها بدین معنی است که  احتمالا به آنفلوآنزا یا به کرونا مبتلا هستید. توجه داشته باشید که در بیشتر مواقع مبتلایان به علائم فوق دارای آنفلوآنزا هستند.

 در زمان آزمایش کرونا باید انتظار چه چیزی را کشید

 چند راه برای آزمایش وجود دارد که یکی از آنها برای شما در نظر گرفته خواهد شد

 راه اول آب بینی و یا آب گلوی شما نمونه برداری شده و مورد آزمایش قرار می گیرد

 راه دوم با تزریق مایع به بینی شما و بعداً نمونه برداری از این مایع تزریق شده که در نهایت آن را خارج می کنند نمونه مایع خارج شده مورد آزمایش قرار می گیرد

 راه سوم با دستگاه برونکوسکوپ از ریه شما نمونه برداری انجام میشود

 راه چهارم از مخاط سرفه شما که از ریه خارج شده نمونه برداری شده و مورد آزمایش قرار می گیرد

 راه پنجم از راه آزمایش خون این ویروس شناسایی می شود

 سازمان جهانی FDA و CDC کیت هایی را تهیه کردند که می توانند در کنار موارد فوق به تشخیص سریع ویروس کمک کند که در حال حاضر در اختیار همه کشورهای درگیر با ویروس قرار گرفته است.

 آیا انجام آزمایشات کرونا می تواند خطرناک باشد

 خیر هیچ کدام از موارد آزمایش خطرناک نیست و دارای هیچ عوارض جانبی می باشد پس با خیال راحت به توصیه پزشکان تا دریافت نمونه برداری همراهی لازم را انجام دهید

اگر نتیجه آزمایش کرونا مثبت بود چه کنیم

اگر نتیجه آزمایش کرونای شما مثبت بود باز هم به قطعیت نمی توان گفت که شما به ویروس مبتلا شده اید این ویروس هیچ راه درمانی مشخصی تاکنون ندارد و تنها راه شما، سیستم ایمنی بدن شما می باشد که درکنار مراقبتهای ذیل می تواند به درمان سریع بیماری کمک کند

اول نوشیدن مقدار قابل توجه مایعات

دوم استراحت در منزل

سوم قرص های مسکن و  آرام بخش برای رفع درد

چنانچه تنگی‌نفس و تب اجازه درمان  در منزل را فراهم نکرد آنگاه حتماً به بیمارستان مراجعه کنید.

موارد ذیل را برای کمک به خود و جامعه رعایت بفرمایید

اول اگر ناقل ویروس هستید و نتیجه آزمایش شما مثبت است با استفاده از ماسک از انتشار آن به دیگران خودداری کنید قطعاً این ویروس بدون استفاده از ماسک از فرد مبتلا به افراد دیگر منتقل خواهد شد.

چنانچه وضعیت جسمی افرادی که ویروس را از شما گرفته اند مساعد نباشد مثلاً دارای بیماری تنفسی، قلبی و یا دیابت باشند شما عامل مرگ غیرمستقیم این افراد هستید پس حتماً در استفاده از ماسک در زمان ابتلا در عدم انتشارآن به دیگران کمک کنید.

دوم در زمان سرفه و عطسه از دستمال استفاده کنید و در انتها دستمال ها را به طور صحیح در سطل زباله قرار دهید.

سوم دستان خود را با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه حداقل بشورید و در صورت نبودن صابون  از تمیز کننده الکلی با غلظت حداقل ۶۰ درصد استفاده کنید

آیا مورد دیگری هست که در مورد ویروس کرونا باید بدانیم

خیر بهداشت را رعایت کنید و سطوح مورد استفاده را مرتب ضدعفونی کنید و فراموش نکنید ما باید با کمک هم از این مرحله و شیوع جهانی کرونا عبور کنیم پس با خرید و ذخیره بی مورد اقلامی که می‌تواند به جامعه کمک کند از جمله ماسک، الکل و سایر داروها از تولید بحران جدید جلوگیری کنیم.

شایعات کرونا را دنبال نکنید و فقط اخبار رسمی سازمان بهداشت را بپذیرید

 از ترساندن و ایجاد شایعه جلو گیری کنیم و دست آخر اینکه همه را تشویق کنیم فقط برای موارد فوق العاده اضطراری از منزل خارج شوند. توجه داشته باشید که این ویروس ۳ تا ۶ ماه آینده بیشترین میزان تلفات را خواهد داشت و قطعاً واکسن آن تولید خواهد شد لذا تا آن روز که واکسن تولید شود و در اختیار همگان قرار گیرد با مدیریت صحیح در زندگی روزمره خود از مشکلات جامعه کم کنیم.

دست آخر اینکه چنانچه به خدماتی نیاز داریم که امکان استفاده از آن ها در فضای آنلاین امکان پذیر است قطعاً از این خدمات بهره مند شویم.

با پستکس در خانه بمانید و از کرونا در امان باشید!

شما را به مطالعه ی سایر اخبار و مقالات دعوت می نماییم

جهت پر کردن فرم تست و خود ارزیابی کرونا بر روی این جمله کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا