کاربردی

ثبت سفارش در پستکس و اشتباهات پرتکرار

ثبت سفارش در پستکس، علی رغم سادگی و سهولت، اما برخی مشتریان به هنگام ثبت سفارش دچار اشتباهاتی می‌شوند. در ادامه‌ی این مقاله سعی داریم به برخی از این اشتباهات پرتکرار بپردازیم.

ثبت سفارش


در باور بسیاری از افراد، در دنیای امروز با حجم روز افزون پیشرفت تکنولوژی، وجود افرادی با مشکل تکنوفوبیا دور از ذهن است. اما واقعیت چیز دیگری است. چرا که هنوز بسیاری از افراد با این مشکل درگیر بوده و در فعالیت روزانه خود استرس و فشار روانی بالایی را متحمل می‌شوند. آگاه‌سازی و اطلاع رسانی یکی از راه‌های مقابله با تکنوفوبیا است.

ثبت سفارش در پستکس، با تمام سادگی، اما مستلزم داشتن حداقل سواد پستی است. آشنایی با مفاهیمی همچون: وزن حجمی، بیمه مرسوله، پس کرایه، COD، امنیتو، شاپکس….می‌تواند فرآیند ثبت سفارش را تسهیل کند.

مغایرت های وزنی در ثبت سفارش

منظور از وزن در ارسال مرسوله هایی با چگالی پایین، مانند پنبه، وزن حجمی مرسوله است. برای محاسبه وزن حجمی، می‌بایست عدد وزن جرمی مرسوله را تقسیم بر 6000 کنیم. این فرمول به این دلیل است که این نوع بار، برخلاف وزن پایین حجم بالایی را اشغال می‌کند.

عدم آگاهی از مفهوم وزن حجمی، منجر به مغایرت وزنی و اشکال در روند ثبت سفارش خواهد شد.

تعیین ارزش مرسوله و سطح بیمه ثبت سفارش

آسیب و خسارت به مرسولات در فرآیند ارسال هر چند نامطلوب اما محتمل است. لذا بسیار حائز اهمیت است که مرسولات، بیمه شوند. میزان سطح بیمه را مشتریان خود در خلال ثبت سفارش مشخص می‌کنند و این تعیین سطح کاملا وابسته به ارزش ریالی کالای ارسالی است. اشتباه در تعیین سقف بیمه، جبران خسارت را با مشکلات جدی مواجه می‌کند.

سقف بیمه در پستکس 6 میلیون تومان است که در صورت بروز خسارت فورا پرداخت می‌شود. چنانچه میزان خسارت وارده بیش از 6 میلیون و تا سقف 19میلیون و 999 هزارتومان باشد، کوریر سرویس مورد نظر می‌بایست جبران خسارت کند.

محدودیت ها و اقتضائات کوریرهای مختلف

پستکس در مقام اولین و بزرگترین هاب آنلاین پستی در کشور، این امکان را به مشتریان می‌دهد که در هنگام ثبت سفارش متناسب با نیاز خود بهترین سرویس را انتخاب کنند. عدم توجه به محدودیت های این کوریرها روند ارسال را با مشکلات جدی روبرو خواهد کرد.

پست جمهوری اسلامی

منظور از پست جمهوری اسلامی، همان پست پیشتاز است.در صورت استفاده از این سرویس باید در نظر داشت که ارسال بار با وزن بیش از 30 کیلوگرم و حجمی بیشتر از 100CM*100CM*100CM امکان پذیر نیست. همچنین ارسال اشیاعی غیر از کتاب و کاغذ با استفاده از پاکت پستی، مشمول 25 درصد جریمه خواهد بود.

سرویس های خصوصی پست

کوریرهای خصوصی مانند ماهکس، تیپاکس، چاپار… نیز در ارسال محموله ها محدودیت هایی دارند. سقف وزن مجاز مرسولات در این سرویس ها 70 کیلوگرم و حجم آن نیز 1.7 متر است. البته لازم به ذکر است که ارسال بارهایی با وزن و حجم بیشتر با هماهنگی قبلی امکان پذیر است.

ممنوعیت های پستی

تمامی سرویس های پستی در کشور، اعم از خصوصی یا دولتی موظف به رعایت قوانین و مقررات مصوب در کشور می‌باشند. این به این معنا است که فارغ از نوع کوریر سرویس انتخابی در ثبت سفارش ، لیست ممنوعات پستی همواره یکسان است. در مراسلات خارجی نیز ممنوعات پستی تابعی از قوانین گمرکی کشور مبداء و مقصد است.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا