آموزش های کاربردی

فریت بار و کارگو ؛ تفاوت ها و محدویت ها

اگر تابه‌حال درباره ارسال کالا به خارج از کشور مطلبی خوانده یا تجربه ای داشته باشید، قطعا با دو اصطلاح « فریت بار » و « کارگو » مواجه شده‌اید. قبل از هر توضیحی باید گفت، اگر چه بسیاری از مردم این دو اصطلاح را مترادف می‌دانند، لیکن تفاوت های بسیاری در بین آها وجود دارد.

فریت بار

فریت بار چیست ؟

اصطلاح فریت (freight) عموما برای حمل کالا با کامیون و قطار استفاده میشود . اصطلاحاتی مانند: کامیون حمل بار (freight truck) و قطارهای باری (freight trains) نیز به همین ترتیب بوجود آمده است.

امروزه فریت از راه‌های هوایی نیز انجام می‌شود و به طور کلی می‌توان حمل و نقل از طریق کشتی، قطار، کامیون و هواپیما را فریت بار نامید.

یکی از موارد استفاده از فریت‌بار، در هنگام مهاجرت و برای جابه جایی وسایل و لوازم شخصی به خارج کشور است. محموله مذکور، شخصی و فاقد ماهیت تجاری است و به همین منظور از فریت بار برای انجام آن استفاده می‌شود. برای ارسال محموله با فریت‌بار می‌بایست به شرکتهای هواپیمایی فری بار مرجعه کرد تا مراحل به درستی طی شده و برای بار با نام و اطلاعات مسافر بارنامه صادر شود.

پرواز فریت بار معمولا زودتر از پرواز مسافر انجام می‌شود تا صاحب بار بتواند پس از رسیدن به مقصد بار خود را با ارائه بارنامه تحویل بگیرد. هزینه فریت بار به نسبت وزن و حجم بار ، فاصله تا کشور مقصد ، روش ارسال بار (هوایی یا دریایی یا زمینی) ، هزینه شرکت فری بار ، مالیاتی که برای بار تعیین می شود و … متغیر بوده و بعد از مراجعه به شرکت های حمل بار می‌توانید از هزینه دقیق فریت‌بار خود مطلع شوید .

مراحل فریت بار

  • پالت بندی محموله.
  • تشریفات گمرکی محموله جهت فریت‌بار
  • صدور بارنامه .
  • بسته بندی.
  • انتقال بار به فرودگاه.

نکاتی در مورد بسته بندی جهت فریت بار هوایی

در صورت نیاز به ارسال صندوق چوبی به آمریکا و کانادا باید آن را سم پاشی کنید.

چنانچه کالای ارسالی شما طبق قوانین بین المللی جزو دسته‌ی کالاهای خطرناک قرار گیرد ، بایستی تحت شرایط و قوانین خاص بین المللی بسته بندی شود.

کلیه ی وسایل باید کاملا فیکس شده باشند تا به هیچ وجه تکان نخورند.

محاسبه وزن بار و زمان ارسال

محاسبه چگالی کالاها مطابق با فرمول ذیل است:

طول * عرض * ارتفاع (به سانتی متر) * تعداد بسته ها تقسیم بر عدد ۶۰۰۰

معمولا هواپیمایی ها برای اشغال یک متر مربع از فضای هواپیما ۷۶۶۶۱ کیلوگرم را مبنای محاسباتی وزن آن کالا قرار می‌دهند.

به طور معمول کالای هوایی بین ۴ تا ۵ روز به مقصد می‌رسد

کارگو چیست : 

اصطلاح کارگو برای ارسال بارهایی با ماهیت تجاری استفاده می‌شود. این محموله ها معمولا با هواپیماهای باری یا کشتی های غول پیکر و در برخی موارد نیز از طریق مسیر های ریلی جابجا می‌شوند. نکته قابل ذکر در انتقال زمینی این است که در این روش وزن بار در هزینه جابجایی تاثیری ندارد. به همین دلیل این روش برای انتقال بارهایی با وزن بالاست. ولیکن پروسه انتقال زمینی زمان بر بوده و مستلزم وجود زیرساخت های امن بین کشور مبداء و مقصد است.

تفاوت فریت بار و کارگو چیست ؟

تفاوت اصلی فریت‌بار و کارگو ، به بخش هزینه های ارسال توسط شرکت های حمل و نقل مربوط می‌شود . اما در گذشته به طور کلی بارها ی جابجا شده از مسیر خشک را با اصطلاح فریت‌بار و بارهای جابجا شده از طریق مسیر هوایی یا دریایی را با کارگو می‌شناختند.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا