پست

ناوگان حمل و نقل عمومی و ظرفیت های لجستیک پستی

با توسعه فضای شهری و افزایش جمعیت در کلان شهرها، ناوگان حمل و نقل عمومی یکی از مهمترین زیرساخت های شهری محسوب می‌شود. رسالت این ناوگان در وحله نخست جابجایی افراد است، لیکن استفاده از این زیر ساخت برای جابجایی های پستی نیز با تمهیدات لازم، امکان پذیر خواهد بود. در ادامه این مقاله به امکان سنجی استفاده از این ناوگان برای جابجایی های پستی خواهیم پرداخت.

ناوگان حمل و نقل عمومی

استفاده از ظرفیت مترو

مترو یکی از انواع ناوگان حمل و نقل عمومی است که در سال های اخیر حجم بالایی از مسافران را جابجا کرده و تا حد زیادی از بار ترافیکی کلان شهرها کاسته است. این وسیله نقلیه با فضای زیر ساختی خود تحولات زیادی را در توسعه شهری ایجاد کرده است. ایجاد بازارچه های کوچک، تجمع دستفروش ها و دوره گردها و خلق بازارهای غیر رسمی از جمله تحولات مذکور است.

استفاده از مترو برای جابجایی های پستی، با توجه به تراکم مسافر در این وسیله نقلیه در بدو امر کاری دشوار یا حتی نشدنی به نظر می‌رسد. اما با کمی تامل و توجه در نمونه های موفق خارجی از جمله کشور انگلستان، می‌توان از فضاهای خالی موجود در قطارهای درون شهری برای ارسال بسته های پستی استفاده کرد.

لاکرها پیش‌نیاز استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی

لاکرها

پیش از این و در مقالات دیگر از لاکرها صحبت کرده ایم. لیکن برای تبیین نقش لاکرها در استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی در مراسلات پستی به صورت خلاصه توضیحی در مورد آن ارائه می‌کنیم.

لاکرها فضایی قفسه بندی شده، با امنیت بالا در مسیرهای پر تردد، پاساژهای بزرگ و متروها هستند که در مراسلات پستی می‌توان به عنوان مقصد از آن استفاده کرد. متقاضیان می‌توانند با استفاده از اینترنت زمان مراجعه به لاکر را تنظیم کرده و در وقت مقتضی برای استفاده از آن مراجعه کنند. نکته حائز اهمیت در لاکرها این است که پس از تحویل مرسوله پستی دسترسی فرد به لاکر کاملا قطع خواهد شد و این نکته مهمترین وجه تمایز لاکرها با صندوق های پستی است.

متروپست

چنانچه در فضای ایستگاه های مترو جایی برای نصب لاکرها دیده شود، بسیاری از مرسولات پستی را از این طریق می‌توان ارسال کرد. با این سیستم افراد می‌توانند به راحتی بسته خود را در ایستگاه مبداء تحویل داده و گیرنده در زمانی که خود تعیین می‌کند آن را از لاکر موجود در مقصد تحویل گیرد. تحقق این امر و استفاده از ناوگان حمل ونقل عمومی می‌تواند سرعت و قیمت در مراسلات درون شهری را بهینه کند.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا