آموزش های کاربردی

لجستیک رباتیک در سیستم تحویل کالا

لجستیک رباتیک و حمل و نقل:

   این روزها شاهد پیشرفت در سیستم تحویل کالا هستیم. سالها قبل پیش بینی شده بود که بسیاری از کارها را می توان به ربات ها سپرد اما احتمالا گمان نمی کردیم اینقدر زود لجستیک رباتیک واقعیت پیدا کند به گونه ای که در سیستم حمل و نقل و تحویل کالا شاهد آن باشیم. استفاده از اشیا هوشمند که بدون نظارت انسان کار برنامه ریزی شده ای  را به انجام می رسانند و بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا مانند آمازون، علی بابا و اسکایپ از این شیوه بهره برده اند و هر یک با استفاده از ربات های خودران برای تحویل کالا به مشتریان، بدون دخالت انسان استفاده می نمایند.

تمامی این ربات ها دارای محفظه ای مخصوص برای کالای مشتریان هستند که به محض رسیدن به مقصد بسته را تحویل مشتری می دهند. زمان رساندن بسته به دست مشتری توسط این ربات ها بسیار اندک می باشد.

لجستیک رباتیک در سیستم تحویل کالا:

   سیستم تحویل کالا در برخی از کشورها توسط پهپاد انجام می شود. از مزایایی که لجستیک رباتیک با خود به همراه دارد سرعت بالا در ارسال و تحویل کالا می باشد که از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در ایران هیچ شرکتی تا به حال از ربات هوشمند بهره نبرده است اما شرکت اسپید توانسته است گام اولیه ای در این مسیر بردارد. این شرکت با استفاده از سامانه ردیابی به مشتری این امکان را می دهد تا بسته خود را در طول مسیر تا رسیدن به مقصد ردیابی نماید.

لجستیک رباتیک
لجستیک رباتیک

استفاده از پهپاد در سیستم حمل و نقل پیشرفته

در آمریکا چند شرکت محدود اقدام به ساخت ربات جهت کار در سیستم حمل و نقل نموده است و در این راه گام های موثر و مفیدی برداشته اند. اما این ربات ها به طور صددرصد نتوانسته اند جایگاه نیروی انسانی را بگیرند بلکه نیروی انسانی با ورود ربات ها به حداقل رسیده است و گاه بیم این می رود که بسیاری از افراد شغل خود را به خاطر ورود ربات ها از دست بدهند. پیش بینی شده است که با گسترش لجستیک رباتیک 25 میلیون شغل از بین می رود و در ازا آن 15 میلیون فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

بیشتر بخوانید :

نقش پهپاد در توسعه لجستیک

مزیت استفاده از لجستیک رباتیک:

   در بسیاری از شرکت های حمل و نقل در ساعاتی از شبانه روز با کاهش نیروی انسانی در زمان اوج سفارش های اینترنتی مواجه هستند که  این مشکل را می توان با بهره مندی از لجستیک رباتیک رفع کرد. همچنین می توان نیروی انسانی را به جای استفاده در کارهای دشوار فیزیکی به سمت و سوی کارهای فکری پیش برد.

بهره مندی از لجستیک هوشمند سرعت کارها در حمل و نقل و تحویل کالا را افزایش می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا